0 800 500 362 Пн-Пт 9.00 - 22.00 Сб-Нд 10.00 - 16.30
Email [email protected]
Адреса
Зниження ризику коронавірусної інфекції | Університет Цюриха, Швейцарія
13.03.2020 | Zukunftsblog / Здоров'я
Автор: Проф. Віола Фогель
Біологія показує нам, що існують додаткові способи зниження ризику серйозних коронавірусних інфекцій, на додаток до гігієни рук і дотримання дистанції, пише Віола Фогель.
Усі ми знаємо про важливість правильної гігієни рук і дотримання дистанції, якщо ми хочемо захистити себе та інших від зараження новим коронавірусом. Це цілеспрямовані заходи зі стримування епідемії та зменшення навантаження на нашу систему охорони здоров'я, з метою забезпечити їй достатній потенціал для лікування найбільш вразливих груп населення.
Хоча є й додаткові заходи, яких ми можемо вжити для зниження ризику зараження та полегшення перебігу захворювання: приділяти особливу увагу догляду за горлом і всьому, що підтримує здатність дихальних шляхів самоочищатися. У міру розвитку ситуації це ставатиме дедалі важливішим. Що більше вірус поширюється в нашому середовищі, то важче буде уникнути контакту з ним. Таким чином, стає дедалі важливішим забезпечити, щоб якомога менше вірусних частинок потрапляло в наші легені та спричиняло запалення.
Коронавірус передається крапельним шляхом. (Візуалізація: Science Photo Library)
Під час контакту з патогенами наш організм не тільки бореться з вірусами за допомогою специфічних антитіл, а й задіює цілий арсенал інших, неспецифічних захисних механізмів. Біологія показує нам, як ми можемо посилити ці ендогенні захисні механізми для нашої користі: коли коронавірус мандрує нашим тілом, що відбувається на його шляху, перш ніж він атакує наші клітини? І як вірус насправді потрапляє в наші легені?
Конвеєрна стрічка очищає дихальні шляхи
Поки що нам відомо, що коронавірус поширюється здебільшого крапельним шляхом. Це відбувається, коли інфікована людина видихає віруси, що містяться в крихітних краплях рідини, а інша людина, яка перебуває поруч, вдихає їх. Краплі, що містять вірус, осідають на слизових оболонках носа або горла, або ж на стінках трахеї та бронхів.
Щоб вірус розмножився, він має заразити найближчу клітину - а на це потрібен час. Під час цього процесу вірус реплікує свою генетичну інформацію, продукує велику кількість нових вірусних частинок і призводить до вибуху клітину-господаря, вивільняючи багато вірусних частинок. За кілька циклів реплікації вірус поширюється далі дихальними шляхами, доки не досягне найвіддаленіших сегментів легень.
«Ми не безпорадні перед коронавірусом»
Віола Фогель
Важливо зазначити, що дихальні шляхи мають надзвичайно ефективні механізми самоочищення: їхні стінки складаються з клітин, на яких розташовані крихітні вії, вкриті тонким шаром слизу. На кшталт конвеєрної стрічки, всі вії синхронно рухаються по колу, повільно транспортуючи слиз із бронхів у горло. Під час цього процесу частинки, які потрапили на слиз, видаляються з дихальних шляхів. Однак, коли слиз стає занадто в'язким або шар слизу стає занадто товстим, цей конвеєр, керований клітинами, починає зупинятися.
Внутрішні стінки дихальних шляхів працюють як конвеєрна стрічка. На них розташовані крихітні вії, вкриті тонким шаром слизу. Рух війок переносить слиз і захоплені віруси вгору по горлу. (Візуалізація: адаптовано з Blausen / Wikipedia / CC BY 3.0)
У легенях, останній неспецифічний захисний механізм проти вірусів забезпечують клітини-чистильники (макрофаги) імунної системи, які знаходяться в альвеолах. Ці клітини відповідають за підтримання чистоти легень; при цьому вони не розрізняють патогени та забруднювачі з навколишнього середовища. Але їхня здатність до поглинання різних частинок є обмеженою. Що більше часу вони витрачають на видалення дрібного пилу та інших частинок з альвеол, то менш ефективно вони зменшують кількість вірусів.
Заходи щодо зниження кількості вірусів
Важливо розуміти, що ми не обов'язково заразимося, якщо вдихнемо вірус. Імовірність зараження зростає зі збільшенням кількості вірусів, це означає, що доза вірусів є критичною. Дихання тільки через ніс уже зменшує кількість вірусів, які потрапляють у ділянку порожнини рота. Як тільки вони проникли в наш організм, принаймні деяку кількість вірусів, що застрягли на слизовій оболонці горла, можна видалити, використовуючи противірусні ополіскувачі для порожнини рота, які пропонуються у великій різноманітності.
Повністю виправдане також застосування стандартних домашніх засобів, які ми зазвичай використовуємо для боротьби з ранніми симптомами грипу, наприклад, полоскання горла і вживання гарячого імбирного чаю. Регулярне вдихання водяної пари також допомагає підтримувати шар слизу в наших дихальних шляхах у досить рідкому стані, що, своєю чергою, допомагає конвеєрній стрічці більш ефективно видаляти чужорідні частинки. І, нарешті, щоб забезпечити для наших клітин-чистильників (макрофагів) в альвеолах можливість максимально ефективно боротися з вірусами, рекомендується уникати впливу інших забруднювачів довкілля, таких як тверді частинки, та відмовитися від куріння.
Невеликі додаткові заходи можуть допомогти ще більше зменшити кількість вірусів, що потрапляють у наші легені, і ви можете допомогти на кількох рівнях: від носа, горла та бронхів до альвеол. Знову ж таки, саме кількість вірусів визначає, може виникнути важка легенева інфекція чи ні. Ми не безпорадні перед коронавірусом. Кожен із нас може зробити свій внесок, щоб контролювати його.
© 2011 - 2025 SWISS TRADE.